poniedziałek, 4 listopada 2013

Trębki

W średniowieczu, na terenie obecnej gminy Szczawin Kościelny zaczynają powstawać pierwsze osady. Najprężniej rozwijała się wieś Trębki ( Trambki, Trampki, Trąbka, Trembki). Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1303 roku, kiedy to biskup poznański Andrzej Szymonowicz wystawił dokument, w którym erygował kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych. Fundatorem nowo konsekrowanego kościoła był Andrzej z Trębek, będący prawdopodobnie protoplastą potężnej i władczej linii rodu Prawdziców z Trębek. Późniejszym właścicielem został kasztelan warszawski – Szydłowski, po którym dobra trębskie odziedziczył jego zięć Gutakowski. Na początku XIX wieku wieś należała do rodziny Łączyńskich. Piastujący wówczas funkcje dziedzica dóbr Trębki i Wola Trębska oraz starosty gąbińskiego i podkomorzego gostynińskiego, Stanisław Łączyński, ufundował w miejsce spalonego,  obecny kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w 1802 roku. Natomiast już w drugiej połowie XIX wieku ziemia trębska przeszła w ręce rodziny Małkowskich. W XX wieku Trębki przeszły w posiadanie rodziny Radziszewskich, następnie Natansonów. Natomiast kiedy w 1918 roku dobra trębskie wykupiła rodzina Janoszów, wybudowano gorzelnię, osiedlę domków pracowniczych, młyn parowy, nadając miejscowości charakter przemysłowy.
W XVI w. Trębki posiadały prawa miejskie, ale na początku XiX w. były już wsią i tak pozostało do dzisiaj.

Zespół dworski w Trębkach składa się z dwóch dworów, z których pierwszy zbudowany został prawdopodobnie dla rodziny Łączyńskich w połowie XIX wieku. W niedługim czasie, gdyż już w drugiej połowie XIX wieku nastąpiła jego rozbudowa dla potrzeb rodziny Małkowskich lub Radziszewskich.
Zespół dworski XVIII-XIX w Trębki. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://www.eholiday.pl/info-trebki-44976-zdjecie-32724.html
Jest to dworek parterowy, zaś podpiwniczony tylko w części. Budynek wyposażony został ponadto w ganek z trójkątnym, drewnianym szczytem, który wsparty został na toskańskich kolumnach. Wewnątrz budynku charakterystyczny jest dwutraktowy układ wnętrz.
Marciniak Barbara: Zespół dworski XVIII-XIX w Trębki. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://www.panoramio.com/photo/45596960
Veloman: Dworek w Trębkach: [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013].
Dostępny w Internecie: https://picasaweb.google.com/velomanlodz/DworyPaAce#5136152946027420498
Drugi z dworków, wchodzących w skład opisywanego zespołu dworskiego, wzniesiony został mniej więcej w tym samym czasie co pierwszy, zapewne dla rodziny Małkowskich, w której urodził się założyciel harcerstwa polskiego – Andrzej Małkowski. Dlatego znajduje się tu wmurowana tablica pamiątkowa i pomnik Andrzeja Małkowskiego.
Andrzej Małkowski. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: goo.gl/fB2r9m
Tablica Pamiątkowa. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie:  goo.gl/NMMWEu
Józef Łukaszewicz w Krótkim opisie historycznym kościołów parochialnych, kościółków, kaplic, klasztorów, szkółek parochialnych, szpitali i innych zakładów dobroczynnych w dawnej dyecezyi poznańskiej, pisze:
W roku 1603 Trębki natenczas miasteczko, oppidum, należało w części do Trębskich, w części do Sokołowskiego, starosty brzeskiego. Kościół tutejszy parochialny, był w połowie murowany, w drugiej drewniany, słomą, na kształt stodoły (ad instar alodi) pokryty, i wymagał wielkiej naprawy tak wewnątrz, jako też zewnątrz. W roku 1661 w czasie wizyty Tholibowskiego Trębki należały do Konstantego Szczawińskiego, kasztelana kruświckiego i do Pawła Lasockiego. Na wiele lat przed tą wizytą kościół w Trębkach spalił się i tylko ściany z części jego murowanej stały. Tholibowski zalecił proboszczowi, aby się starał o odbudowanie na nowo tej świątyni. (Ecclesiam a tot annis conflagratam curet R Parochus restaurari). Kiedy i w jaki sposób stało się temu zaleceniu biskupa Tholibowskiego zadość, nie wiadomo mi.
Uposażeniem kościoła tutejszego, prócz łanu roli w Trębkach, były dziesięciny ze wsi: Poborza, Przyzorza (należała do Arciszewskiego protestanta roku 1603) Długołęki, Skrzany, Trębki, Wola trębska, tudzież z młynów zwanych Skoki, Zelazny, Mniszek i trębski młyn
.
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Trębkach wzniesiony został w 1802 roku. Projektodawcą tej budowli był architekt Hilary Szpilkowski. Kościół posiada cechy stylu klasycystycznego i zwrócony jest częścią pezbiterialną na południowy-wschód.
Kościół w Trębkach. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,1,2161.html
Kościół w Trębkach. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: goo.gl/j52t3I
Wnętrze kościoła charakteryzują ścięte naroża nawy z absydą ołtarzową w kształcie półkuli. Po obydwu bokach absydy ołtarzowej znajdują się pomieszczenia oraz skarbczyk z lożami na piętrze, zaprojektowane w kształcie podkowy, do których wchodzi się z owalnej kruchty. Od strony frontalnej w budynku mieści się kruchta i klatka schodowa, prowadząca na chór i poddasze. Natomiast wewnętrzne, boczne ściany nawy urozmaicone zostały płytkimi arkadowymi wnękami, ponad którymi rozciągają się wokół ząbkowe gzymsy i półkoliste okna. Do najcenniejszych elementów kościoła  należy klasycystyczny ołtarz główny, datowany na początek XIX wieku, projektu Hilarego Szpilkowskiego, który zdobi obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, pochodzący prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX wieku.
Kościół w Trębkach. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: goo.gl/y8VGa0
Nagrobek Anieli z Pruszaków Higersbergerowej. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/gallery,1,2161.html
Aniela z Pruszaków Higersbergerowa żyła w latach 1837-1877 Pochowana jest na przykościelnym cmentarzu w Trębkach.
Wg Józefa Łukaszewicza: o szkole w Trębkach taka jest wzmianka w wizycie Goślickiego z roku 1603: "Rektorowi szkoły z kantorem i kościelnym, płaci pleban 20 złotych rocznie. Prócz tego Rektor szkoły ma dziesięcinę snopową od trzech kmieci"
Szkoła podstawowa w Trębkach. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://sptrebki.superszkolna.pl/cms/3333/historia_szkoly
Szkoła w Trębkach istnieje od około 1860 roku. W początkowym okresie jest bardzo prawdopodobne, że nauczycielem był miejscowy proboszcz lub też osoby przypadkowe. Około 1864 roku rząd carskiej Rosji zezwolił na budowę budynku szkolnego, składającego się z jednej izby lekcyjnej i mieszkania nauczyciela. W tym czasie szkole podlegała również szkoła w Krzymowie, mieszcząca się w izbie chłopskiej.
W roku 1920 po reformie szkolnictwa polskiego powstała Szkoła Powszechna II stopnia w zakresie sześciu klas podstawowych. W roku 1938 po długich staraniach rozpoczęto budowę nowego budynku szkolnego. Plan budowy przewidywał sześć izb lekcyjnych, salę gimnastyczną i tzw. ustępy. Pobudowano jednak cztery sale lekcyjne, kancelarię i pokoik w drugim końcu korytarza, gdzie mieściły się pomoce naukowe. W budynku tym do dziś mieści się szkoła. Do 1939 roku w szkole uczyło sie ok. 220 dzieci (po 55 w jednej sali lekcyjnej), zajęcia odbywały się na dwie zmiany.
 Po wybuchu II wojny światowej całe wyposażenie szkoły zostało rozgrabione przez ludność lub wywiezione przez okupanta. W marcu 1940 roku władze okupacyjne zwolniły polskich nauczycieli, a szkołę oddano na użytek dzieciom niemieckim. Dzieci polskie, pragnące się uczyć musiały chodzić do szkoły w Stefanowie Suserskim, gdzie nauczano w języku niemieckim.
W marcu 1945 roku po wyzwoleniu tutejszych ziem, rozpoczęto naukę w języku polskim. Zostały przeprowadzone prowizoryczne egzaminy, na podstawie których przydzielano dzieci do klas. Najwyższą programowo klasą była klasa III. W szkole uczyło się ok. 300 dzieci. Nauczano na podręcznikach sprzed wojny...
Do tej właśnie szkoły, w latach 1923 - 1929 uczęszczała moja babcia, która mieszkała w Woli Trębskiej. Niedaleko jej domu rodzinnego rozciągają się piękne mazowieckie lasy...
Marciniak Barbara: Wola Trębska. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://mapa.nocowanie.pl/smolenta/zdjecia/21139776/
Marciniak Barbara: Wola Trębska. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013]
Dostępny w Internecie: http://mapa.nocowanie.pl/smolenta/zdjecia/21139956/
Bibliografia:
  • Łukaszewicz Józef: Krótki opis historyczny kościołów parochialnych, kościółków, kaplic, klasztorów, szkółek parochialnych, szpitali i innych zakładów dobroczynnych w dawnej dyecezyi poznańskiej. T. 3.  Poznań, 1863, s. 274-275 
  • Szkoła Podstawowa w Trębkach. Historia. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013] Dostępny w Internecie: http://sptrebki.superszkolna.pl/cms/3333/historia_szkoly 
  • Urząd Gminy Szczawin Kościelny. [online].[Dostęp do Internetu: 04.11.2013] Dostępny w Internecie: http://www.szczawin.pl

3 komentarze:

  1. Piękne miejsce. Bardzo lubię stare dworki oraz zabytkowe kościoły.Podoba mi się wnętrze tego kościoła, nie jest krzykliwe.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej miejscowości. Widzę, że jest warta zobaczenia. Uwielbiam stare dworki, zamki, pałace...
    Ślę serdeczności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wychowałem się tam i pomimo upływu kilku dekad wracam wspomnieniami do tego wspaniałego miejsca, choć dzielą mnie od niego setki kilometrów to tam były najpiękniejsze okresy mojego dziciństwa

    OdpowiedzUsuń