Wejherowo, przez Kaszubów zwane było Wejrowem lub Nowym Miastem, a przez Niemców - Neustadt in Westpreußen.
W „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” napisano, że ród Wejherów przybył na Pomorze z Frankonii, podobno jeszcze za cesarza Karola Łysego. (…) Jakub był panem bardzo zamożnym, rycerzem sławnym i przy tym bardzo pobożnym. Towarzyszył Władysławowi IV w wyprawach wojennych, a w roku 1634 pod miasteczkiem Białą kawałem muru w powietrze wysadzonego przygnieciony został. W niebezpieczeństwie wzywał św. Franciszka, ślubując, że i księżom franciszkanom na cześć Trójcy Przenajświętszej kościół wystawi, jeśli zostanie ocalony. Wróciwszy do domu wybrał najprzód w dobrach swoich śmiechowskich, między strugami Białą i Srebrną odpowiednie miejsce dla kościoła, mówiąc „Pod Białą ślub swój uczyniłem, pod Białą chcę go wypełnić”. Już w 1644 stanął kościół, w pruski mór budowany, który w uroczystości św. Franciszka (4 października) został poświęcony. (…) Już w 1643 r. wydał Wejher za zezwoleniem króla statut dla miasta, które przy nowym kościele zbudowane, Wejrowską Wolą zwane być miało.
Pierwsza mapa miasta i Kalwarii Wejherowskiej, naszkicowana ok. 1660 r. przez ks. Mateusza Judyckiego [online]. [Data dostępu: 15.07.2017]. Dostępny w Internecie: http://www.wejherowo.pl/dzieje-miasta-wejherowa.html |
13 stycznia 1650 król Jan Kazimierz nadał Wejherowskiej Woli prawa miejskie. Król ustalił również, że w herbie miasta będzie „biały krzyż rycerzy maltańskich na niebieskim polu, otoczony zielonym wieńcem wawrzynowym. W środku krzyża będzie czerwona róża”.
Pomnik Jakuba Wejhera |
W cytowanym już słowniku podkreślono, iż Wejherowo był stolicą ziemi kaszubskiej i taką rolę pełni do dnia dzisiejszego.
W Wejherowie byłam po raz pierwszy i tak naprawdę pojechałam tam w poszukiwaniu śladów kultury kaszubskiej, dlatego bardzo ucieszył mnie widok kamiennych kolumn, na których znajdowały się fragmenty Kaszubskiego Alfabetu.
Po powrocie do domu, wyczytałam w Internecie, że w ramach promocji miasta, powstał Szlak Kaszubskich Nut zwanych też Kaszubskim Alfabetem. Idąc tropem kolejnych literek można poznawać miasto, kulturę i język kaszubski.
Wychodząc z ulicy Jana III Sobieskiego na plac Wejhera, zobaczyłam taką oto rzeźbę:
Przedstawia on tytułowego bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt "Życie i przygody Remusa" (Żëcé i przigòdë Remùsa). Autor (1876 - 1938) był kaszubskim pisarzem, dziennikarzem, poetą i dramaturg iem, a jego powieść uznana została za najwybitniejsze dzieło literatury kaszubskiej.
Mijając kolejne kaszubskie nuty doszłam do Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków i do mieszczącego się w nim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. W skład zbiorów wchodzi literatura, prasa i rękopisy w języku kaszubskim, pamiątki związane z twórcami i działaczami regionu (pieczęcie, obrazy, ryciny). Podziwiać można także oryginalne stroje Kaszubów ozdobione haftem wejherowskim oraz instrumenty muzyczne takie, jak: bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce.
Galeria twórców regionalnych |
Wystawa stała poświęcona Gerardowi Labudzie |
Wystawa stała poświęcona Gerardowi Labudzie |
Największą radość sprawiła mi jednak wystawa haftów kaszubskich:
Niestety, nie udało mi się, ze zdjęć odczytać nazwisk autorek tych małych i dużych dzieł sztuki hafciarskiej.
Pałac otoczony jest pięknym parkiem odrestaurowanym z funduszy Unii Europejskiej.
Wracając na dworzec, w bramie kamienicy przy ulicy Jana III Sobieskiego zobaczyłam coś takiego:
Zdjęcia: A.R.
Bibliografia:
- Chlebowski Bronisław [red.] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 13. Warszawa, 1895 s.193-195. [online]. [Data dostępu: 15.07.2017]. Dostępny w Internecie: http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIII/193.
- Strona domowa Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. [online]. [Data dostępu: 15.07.2017]. Dostępny w Internecie: http://www.muzeum.wejherowo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=3
Super Beata, czekamy na opisy nastepnych wedrowek i na wyhaftowana bluzke :) Renata
OdpowiedzUsuńW Wejherowie byłam raz i zachwycił mnie właśnie ten alfabet :)
OdpowiedzUsuńKaszubskich haftów nie widziałam , a widzę ,że są przepiękne !!
Byłam jako dziecko, widzę, że jest co nadrabiac!
OdpowiedzUsuń